Як міжсекторальна взаємодія допомагає дітям та сім’ям у кризі
Для розбудови успішної громади, важливо підтримувати добробут кожної родини, особливо, де зростають діти. Кожного дня ми стикаємося з умовами війни, які впливають на наш емоційний та фізичний стан. Втрата рідних, зміна звичного ритму життя, постійні конфлікти чи будь-які інші життєві обставини впливають на добробут родин. У такі моменти важливо, щоб поруч були фахівці, які зможуть підхопити родину, надати їй підтримку та допомогти віднайти нову опору, щоб вийти зі складних життєвих ситуацій і рухатися далі.
Для найефективнішої підтримки сімей з дітьми важливо, щоб усі служби працювали злагоджено. Коли фахівці з освіти, медицини, соцзахисту, поліції, надавачі соціальних послуг, місцева влада об’єднують зусилля, це допомагає швидше помітити проблему і знайти рішення. Така спільна робота називається міжсекторальною взаємодією — чітко налагодженим механізмом, що дозволяє уникати дублювання роботи різних фахівців та не залишати без уваги жодного випадку, коли дитина або її родина потребує допомоги.
У Камінь-Каширській громаді для цього був розроблений Порядок міжсекторальної взаємодії в межах проєкту “Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми”. У документі чітко визначено:
- хто за що відповідальний,
- у якій послідовності потрібно діяти,
- кому, коли і яку інформацію передати,
- кого залучати для вирішення конкретної ситуації
- і найголовніше — у які строки має бути надана допомога.
Порядок був затверджений рішенням виконавчого комітету 30 січня 2025 року і з ним можна ознайомитися за посиланням https://kmk-gromada.gov.ua/docs/1921190/
Також нещодавно у громаді відбувся вебінар з практичного впровадження прийнятих Порядків міжсекторальної взаємодії, який допоможе виявляти та організувати надання допомоги дітям і сім’ям. Такі навчальні заходи допомагають фахівцям ще більше поглибити свої знання та розбирати робочі питання на практиці разом з експертом.
Добробут дитини та роль усіх мешканців громади
Кризу в родині, особливо, якщо вона стосується добробуту дитини, важливо помітити якомога раніше, кажуть фахівці з соціальної роботи. Якщо цього не зробити вчасно, ситуація може набути незворотного характеру: дитина може постраждати фізично чи емоційно, зруйнуються стосунки в родині, зросте ризик вилучення дитини з родинного середовища. Профілактична робота – це не лише економія ресурсів громади, але й збереження щасливого майбутнього дитини.
“Всі у громаді розуміють, що служб у справах дітей, надавачів послуг не вистачає, щоб охопити все дитяче населення і працювати на випередження кризи. Здебільшого фахівці працюють вже з критичними випадками. Ми маємо переналаштувати систему на профілактику, і саме міжсекторальна взаємодія може у цьому допомогти. Адже залучаючи до роботи вчителів, лікарів, вихователів, що мають щоденний контакт з дитиною, можна швидше виявити негаразди дитини та її родини.”, — розповідає Богдан Руденко, експерт з розробки Протоколів міжсекторальної взаємодії.
Також, на думку експерта, не лише староста чи соціальний працівник відповідальний за добробут дітей у громаді. Кожен громадянин – сусід, вчитель, лікар, продавець у магазині може відіграти вирішальну роль. Не слід боятися повідомляти про дитину, яка, на вашу думку, потребує допомоги. Це не "донос", а прояв небайдужості, людяності й відповідальності і дії в найкращих інтересах дитини.
Система має бути такою, щоб інформація про можливу загрозу життю чи здоров’ю дитини передавалася оперативно та відповідальними службами розглядалася без зволікань. Коли всі працюють разом, як одна команда, громада стає місцем, де кожна дитина має шанс на щасливе дитинство, а кожна родина – на підтримку. Ключем до цього є довіра, відкритість і готовність діяти не після, а до того як стається криза чи складна життєва обставина.
___________
Проєкт «Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми» впроваджується UNICEF Ukraine та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Швеції. В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, СОС Дитячі Містечка Україна, "Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні (МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”)