Рекомендації для профілактики грипу та ГРВІ
З початком зими відмічається підвищений рівень захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Особливо вразливими до інфекції є: діти віком до 5 років, вагітні, люди похилого віку, хворі на діабет, хронічні легеневі та серцево-судинні захворювання.
Грип – це серйозне високозаразне захворювання з ризиком госпіталізації та навіть смерті, збудником якого є віруси трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів.
Не забуваймо, що більшість респіраторних вірусних хвороб виникають через інфікування повітряно — крапельним шляхом, також можлива передача вірусу через поверхні контакту (ручки, дверей, прилавки магазинів, табло терміналів та банкоматів та інші місця масового контакту). Ризик інфікування збільшується, якщо хвора людина перебуває в місцях масового скупчення людей без захисної маски, кількість вірусу збільшується в повітрі та на поверхнях при чханні, кашлі. Навіть хворий із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів, до 7 днів.
Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово, найчастіше це: підвищення температури тіла до 38°С і вище, головний біль, біль у м'язах, біль у горлі, кашель, нежить.
Щоб убезпечити себе від інфікування вірусом, необхідно дотримуватись типових правил:
- уникайте масових скупчень людей, при цьому не ігноруйте користування захисною маскою;
- прикривайте серветкою рот та ніс під час кашлю та чхання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим;
- намагайтеся не торкатися обличчя руками, цим ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс;
- регулярно провітрюйте приміщення вдома, на роботі або в навчальних закладах, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до яких часто торкаєтеся вдома;
- при появі симптомів гострих респіраторних захворювань (підвищення температури тіла, біль в горлі, чхання, кашель, нежить, ломота в тілі та інші) зв'яжіться з сімейним лікарем та залишайтесь вдома;
- візьміть за звичку часто мити руки з милом або за відсутності умов — обробляти антисептиком.
Всім закладам, які приймають відвідувачів (офіси, бібліотеки, магазини, ресторани, кафе, бари, перукарні, тощо) необхідно дотримуватись вже відомих правил:
- здійснювати щоденну ранкову оцінку стану здоров'я всіх працівників;
- розмістити на видному місці антисептики для обробки рук відвідувачами;
- кожних дві години проводити дезінфекцію контактних поверхонь (ручок дверей, кранів умивальників, прилавків) та щоденну загальну дезінфекцію приміщень із внесенням відомостей про проведені заходи до контрольного журналу;
- встановити закриті контейнери для використаних засобів індивідуального захисту (серветки, маски).
Нагадуємо, що найбільш ефективним методом профілактики вірусних захворювань є вакцинація. Вакцинація посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів. Оптимальний час для введення вакцини – початок осені, разом з тим, щеплення рекомендують робити впродовж всього сезону грипу, для цього необхідно звернутись до сімейного лікаря.
Отже, правильна профілактика грипу допоможе захистити себе та оточуючих від зараження та запобігти поширенню небезпечних вірусів!
Камінь-Каширське районне управління Головного
управління Держпродспоживслужби
у Волинській області