ОФОРМЛЯЙМО СВОЇ СПАДКОВІ ПРАВА ВЧАСНО ТА ПРАВИЛЬНО!!!!
Проаналізувавши судові справи Камінь-Каширської міської ради можна відмітити наступне. Більше 50 відсотків позовів пред’явлених Камінь-Каширській міській раді пов’язані з оформленням спадкових прав. В цьому випадку Камінь-Каширська міська рада жодним чином не порушивши права та свободи жителів громади є відповідачем по цій категорії справ. Для початку давайте розберемось з поняттям спадщини. Спадщина – перехід різних прав і обов’язків від померлої особи до інших осіб – його спадкоємців. Слід зауважити, що успадкувати можна не лише майнові права спадкодавця, а й його борги (за наявності). Згідно з Цивільного кодексу України спадкоємцями можуть бути фізичні особи, що на час відкриття спадщини є живими, включаючи навіть малюків, зачатих ще за життя спадкодавця і які надилися після відкриття спадщини. Відповідно до ст. ст. 1268, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Чинним законодавством України встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини. Тобто протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця, особи які вважають себе його спадкоємцями заявляють своє право на спадщину. В процесі спадкування можна виділити два окремих етапи. Перший етап полягає у виявленні бажання прийняти спадщину, що здійснюється шляхом подачі відповідної заяви до нотаріуса. Саме цей момент є ключовим, щоб не пропустити термін прийняття спадщини і зможе уберегти від пропуску строку для прийняття спадщини та спадкоємцеві не доведеться поновлювати строк у судовому порядку, що не завжди вдається легко і вбереже від додаткових витрат. На другому етапі відбувається власне оформлення спадкових прав і отримання свідоцтва про право на спадщину.
Що стосується способів подання заяви про прийняття спадщини, то їх є декілька. Перший – особисто прийти до офісу нотаріуса (або державної нотаріальної контори) і подати власноруч підписану заяву про прийняття спадщини. Якщо ж спадкоємець перебуває в іншому населеному пункті або навіть за кордоном, то актуальним буде інший спосіб подання заяви. Так, закон дозволяє направити заяву до нотаріуса поштою. В такому випадку справжність підпису спадкоємця на заяві має бути засвідчена нотаріально. Жителі сільських населених пунктів та території яких здійснюють свою діяльність старости, можуть посвідчити нотаріально відповідну заяву в старости відповідного старостинського округу та подати до нотаріуса на власний вибір. Якщо спадкоємець перебуває за кордоном, то засвідчити справжність підпису на заяві можна:
-у консульській установі України у державі свого перебування, або
-в іноземного нотаріуса.
Пам’ятаймо не лише про право спадкувати майно спадкодавців, а й обов’язок здійснити це вчасно!!!
Начальниця відділу правового забезпечення, управління персоналом та роботи зі зверненнями громадян Камінь-Каширської міської ради Оксана Грисюк