У Камінь-Каширській громаді здійснили контроль об’єктів централізованого водопостачання
Фото з мережі
Стан здоров’я людини у великій мірі залежить від якості питної води, яку вона споживає щоденно. За даними всесвітньої організації охорони здоров’я більше 80% відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.
Сьогодні надзвичайно актуальною проблемою є забезпечення якісною питною водою населення, збереження існуючих джерел та мереж водопостачання, контроль якості води у відповідності до існуючих стандартів і державних санітарних вимог.
В зв’язку з тим, що в Україні через продовження воєнного стану триває мораторій на проведення планових та окремих позапланових заходів нагляду (контролю), Держпрожспоживслужбою такі заходи не здійснюються. Однак, зважаючи на важливість та необхідність контролю джерел та мереж централізованого водопостачання, за зверненням керівника Камінь-Каширського виробничого управління житлово-комунального господарства, спеціалістами Камінь – Каширського районного управління Головного управління Держпродсполживслужби у Волинській області в травні поточного року проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог санітарного законодавства в частині належної експлуатації джерел, споруд, мереж централізованого водопостачання та якості і безпечності питної води, що постачається населенню району з 9 водопроводів, які знаходяться на балансі Камінь-Каширського ВУЖКГ.
Під час перевірки працівниками управління було відібрано та проведено лабораторні дослідження 40 проб питної води на визначення фізико-хімічних та мікробіологічних показників з комунальних водопроводів м. Камінь-Каширський, с. Видерта, с. Підцир’я, с. Осівці, с. Велика Глуша, с. Гута -Боровенська, с. Волиця.
За результатами лабораторних досліджень відібраних зразків питної води мікробіологічні показники всіх проб в нормі. Але з джерел та мережі комунальних водопроводів с. Видерта, с. Гута-Боровенська, с. Підцир’я та с. Велика Глуша було виявлено перевищення нормативних показників по залізу загальному від 0,25 мг/л до 3,91 мг/л при нормі не більше 0,2 мг/л.
З огляду на вищевказане, з метою використання безпечної та якісної питної води для населення, керівнику Камінь-Каширського ВУЖКГ зобов’язано здійснити заходи з підготовки питної води, а саме: встановлення фільтрів/установок для видалення заліза, а також проведення огляду водозабірних та водопровідних мереж, при необхідності заміна застарілого устаткування, ущільнення з’єднань між трубами, щоб не допустити підтікань водопровідних колодязів та павільйонів де розміщені артсвердловини. Після проведення даних заходів здійснити обов’язковий повторний лабораторно - інструментальний контроль води, на показники за якими виявлено невідповідність.
В більшості випадків, причина високого вмісту заліза у воді криється в джерелах водопостачання, так як, вода зі свердловини, вже може містити підвищену концентрацію заліза, якщо їм багата дана місцевість, а також в застарілому санітарно-технічному устаткуванні та зношеності труб мережі водопроводів.
Двовалентне (розчинене) залізо в воді не впливає на її колір і прозорість. При взаємодії з киснем, воно перетворюється в тривалентне залізо (іржу), яка, забарвлює воду в жовтий колір. Вода має характерний іржавий колір і неприємний металевий присмак (якщо ви зважитеся її спробувати). При висиханні на тканині або поверхні раковини така вода залишить бурі розводи.
Як двовалентне, так і тривалентне залізо негативно впливає на здоров’я людей. Воно погіршує органолептичні властивості води, випадає в осад, впливаючи на ефективність роботи і термін експлуатації трубопроводів, сантехнічного обладнання і побутової техніки. Все це зумовлює скорочення їх терміну використання і частих поломок.
Концентрація заліза (двовалентного і тривалентного), відповідно до вітчизняних і європейських стандартів, не повинна перевищувати:
• Україна – 0,2 мг / л;
• ЄС – 0,3 мг / л.
Як очистити воду від заліза?
Трьохвалентне (нерозчинене) залізо, органічні сполуки і іржа видаляються за допомогою механічних фільтрів для води.
Двовалентне залізо неможливо видалити за допомогою механічних фільтрів для води. Найбільш ефективними методами видалення з води розчиненого (двовалентного) заліза є:
1. Система знезалізнення води. Вона, за допомогою спеціальної засипки, окисляє двовалентне залізо, яке перетворюється в тривалентне залізо, після чого видаляється з води механічними фільтрами.
2. Зворотній осмос. Це - найефективніший спосіб очищення води від заліза. Пори зворотньоосмотичних мембран за розмірами значно менші, ніж іони заліза, тому вони затримують розчинене у воді двовалентне залізо.
3. Окислення. Роль фільтра для знезалізнення води при такому методі виконує перманганат калію. Вступаючи в реакцію з ним, двовалентне залізо окислюється, після чого фільтрується і вимивається. Цей метод ефективно очищає воду з високим вмістом заліза – до 15 мг/л. Головна вимога при знезалізненні методом окислення – pH води не повинен бути нижче 7.
Постачання населення якісною та безпечною водою у відповідності до існуючих стандартів і державних санітарних вимог знаходиться на постійному контролі Держпродспоживслужби району, і в подальшому плануються заходи щодо перевірки виконання вищезазначених порушень.
Камінь – Каширське районне управління Головного
управління Держпродспоживслужби
у Волинській області