Земельні відносини в умовах воєнного стану.

Дата: 19.04.2022 15:44

7 квітня 2022 року набув чинності  Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №2145-IX від 24.03.22., який

спрямований на швидке залучення сільськогосподарських земель  у виробництво сільськогосподарської продукції в умовах воєнного стану

В основу Закону покладений пріоритет суспільних (державних) інтересів над інтересами приватних осіб в умовах війни. Це означає, що Законом призупиняється дія деяких правових механізмів, які захищають приватні інтереси, що цілком зрозуміло в умовах російської агресії. Натомість Закон запровадив у законодавство деякі правові механізми, які на перше місце ставлять інтерес суспільства у забезпеченні невідкладного використання наявних сільськогосподарських земель для виробництва продовольства.

Зміни до законодавства було підготовлено за зверненнями органів місцевого самоврядування, вони відповідають потребам територіальних громад в умовах воєнного стану.

Закон передбачає  спрощену процедуру передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва передбачає:

• рішення про передачу приймають органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, визначені у чинній редакції статті 122 Земельного кодексу України;
  • строк оренди складає не більше одного року;
  •  розмір орендної плати не може перевищувати 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається від середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
  • договір оренди земельної ділянки укладається лише в електронній формі, та засвідчується кваліфікованими електронними підписами орендаря і орендодавця;
  • передача в оренду земельної ділянки здійснюється без проведення земельних торгів;
  • формування земельної ділянки з метою передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера;
  • формування земельної ділянки, яка передається в оренду, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням органу, уповноваженого передавати земельну ділянку в оренду, та затверджується таким органом. Така технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель не може передбачати поділ, об’єднання земельних ділянок;
  • право оренди земельної ділянки не підлягає державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав;
  • договір оренди землі, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору оренди підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договору оренди землі здійснюється районною військовою адміністрацією;
  • право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

У разі отримання земельної ділянки за спрощеною процедурою орендар земельної ділянки НЕ МАЄ права на:

• компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки;
  • поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
  • передачу земельної ділянки в суборенду;
  • встановлення земельного сервітуту;
  • зміну угідь земельної ділянки;
  • будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд);
  • закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень;
  • переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу;
  • відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;
  • поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;
  • використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об'єктів, а також інших корисних властивостей землі.

Закон встановлює заборону під час дії воєнного стану на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою  безоплатної передачі.

Важливо, що у цих складних умовах одним із наи?важливіших питань, яке має бути вирішено в Україні – це не допустити голоду, створити умови самозабезпечення населення основними продуктами харчування, які можуть та, зрештою, мають бути вирощеними безпосередньо у кожній громаді, місті та області. Виробництво харчових продуктів має бути в обсягах, достатніх для недопущення гуманітарноі? кризи, а також для забезпечення потреб внутрішньо переміщених осіб, українських воїнів на передовій.

На території Камінь-Каширської міської ради наявні вільні землі сільськогосподарського призначення ( землі запасу, землі резервного фонду, не витребувані земельні частки (паї) , які можуть бути надані в оренду юридичним особам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , отже міська рада просить жителів територіальної громади віднестися з розумінням, щодо проведення посівної кампанії орендарями та не створювати перешкод у використанні орендованих земельних ділянок.

За додатковою інформацією, щодо  надання земельних ділянок в умовах воєнного стану звертатися до управління земельних відносин, кадастру та екологічної безпеки Камінь-Каширської міської ради.